+48 42 681 21 11, +48 571 332 204 sekretariat@liceummundurowe.pl

29 sierpnia 2023 roku reprezentacja uczniów klasy 2B, 1B i 1C wraz z opiekunem Panem Profesorem Marcinem Kozakiem wzięła udział
w oficjalnych obchodach 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto odbywających się na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Brackiej oraz na Stacji Radegast.

Uroczystości religijne i symboliczne zapalenie zniczy zorganizowano pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów na łódzkim kirkucie. Modlitwę za zmarłych El male rachamim i kadisz odmówili rabin Łodzi Dawid Szychowski oraz Szymon Szychowski. Za ofiary łódzkiego Getta wspólnie modlili się abp Grzegorz Ryś oraz przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Stację Radegast, skąd naziści wywozili Żydów z łódzkiego Getta do obozów koncentracyjnych.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele ocalonych z Litzmannstadt Getto oraz ich bliscy, reprezentanci łódzkiej gminy wyznaniowej żydowskiej, władze państwowe i samorządowe, a także ambasadorowie Izraela, Australii, Kanady, Luksemburga, Niemiec, Francji i Austrii.

W czasie obchodów 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na dwie ważne postaci związane z łódzkim gettem: Dawida Sierakowiaka i Chavę Rosenfarb.

Dawid Sierakowiak, który zmarł w sierpniu 1943 roku z głodu, przez pięć lat pisał dziennik, w którym dokumentował codzienność Żydów zamkniętych w Litzmannstadt Getto. To jeden z najważniejszych zapisów z okupowanej Łodzi i świadectw Holokaustu.

Z kolei Chava Rosenfarb, patronka roku 2023 w Łodzi, to pisarka jidisz, która ocalała z Zagłady. Urodzona w Łodzi w 1923 roku, po wojnie mieszkała w Kanadzie. W swoich powieściach opowiedziała historię łódzkich Żydów i getta.

Likwidacja łódzkiego getta rozpoczęła się 23 czerwca 1944 roku. Do 14 lipca hitlerowcy wywieźli do Kulmhof am Nehr (Chełmna nad Nerem) ponad 7 tys. osób. Ponieważ to miejsce zagłady nie było w stanie sprostać planowi eksterminacji, po dwutygodniowej przerwie likwidację wstrzymano. Wznowiono ją, ale już do KL Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). Od 9 do 29 sierpnia około 70 tys. Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport Żydów z getta do obozu Auschwitz-Birkenau odszedł 29 sierpnia 1944 r., co uznaje się za datę likwidacji Litzmannstadt Getto.