+48 42 681 21 11, +48 571 332 204 sekretariat@liceummundurowe.pl

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to już tradycja. W tym roku po raz dziesiąty, 11 listopada, na Rynku Włókniarek Łódzkich było można „dotknąć historii” – odwiedzić stanowiska historyczne, zobaczyć z bliska militaria i wystawy tematyczne, a nawet spotkać samego marszałka Józefa Piłsudskiego. To także był świetny sposób, by w rodzinnej atmosferze świętować 103. rocznicę odzyskania niepodległości.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości na rynku Manufaktury otworzył o godzinie 11:00 przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” z Częstochowy. Chwilę później wszyscy uczestnicy Pikniku odśpiewali wspólnie hymn.

Od godziny 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze swoje ekspozycje i stoiska promocyjne prezentowały jednostki wojskowe, policyjne, a także grupy rekonstrukcji historycznej oraz Mundurowe Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, które jako jedyna szkoła mundurowa z województwa łódzkiego przygotowała dla mieszkańców Łodzi i województwa szereg atrakcji. Podczas pokazów o godzinie 14:40 uczniowie klas o profilu wojskowym 2B i 3E przedstawili uczestnikom pikniku pokaz taktyki ogólnej dynamicznej ukazującej sposoby przemieszczania się z bronią na polu walki, który został przygotowany przez Pana Profesora Jacka Dominiaka.

Uczennice klasy 1A oraz 3A o profilu policyjnym zaprezentowały pokaz taktyki policyjnej, który został przygotowany przez Pana Profesora Artura Kawuchę.  Uczniowie z klasy 3D i 1A zaprezentowali pokaz sztuki walk przygotowany przez Pana Profesora Roberta Piotrowskiego. Każdy z przygotowanych pokazów bardzo podobał się uczestnikom pikniku czego potwierdzeniem były gromkie brawa. Przy namiocie szkoły mieszkańcy Łodzi i województwa mieli okazję wziąć udział w zabawie w daktyloskopię, czyli zdejmowanie odcisków palców; sprawdzić swoje umiejętności w warsztatach
z udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznać się z licznymi replikami broni krótkiej i długiej. Podczas całego pikniku stoisko szkoły cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Kolejny raz podczas Pikniku można było obejrzeć z bliska wyposażenie, pojazdy wojskowe i repliki broni. W tym roku na Rynku Włókniarek Łódzkich pojawił się czołg M4 Sherman! 30-stotonowy, amerykański pojazd z czasów II wojny światowej, który wciąż jest sprawny. Nie zabrakło również 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz I Batalionu Kawalerii Powietrznej
z Leźnicy Wielkiej.

X Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończył się około godziny 17:30 wspaniałym pokazem sztucznych ogni.