+48 42 681 21 11, +48 571 332 204 sekretariat@liceummundurowe.pl

27 sierpnia 2021 roku reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie Oliwia Bartosiak, Wiktoria Chyża, Nikola Kawska, Kaja Krzesłowska, Natalia Majdajska, Tosia Miedziak, Hubert Ciecierski, Kamil Pawlak oraz Oliwier Szymajda wraz z opiekunem Panem Profesorem Marcinem Kozakiem wzięli udział w oficjalnych obchodach 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto odbywających się na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Brackiej oraz na Stacji Radegast.

Podczas pierwszej części, która odbyła się tradycyjnie na Cmentarzu Żydowskim wybrzmiały słowa naczelnego rabina Polski – Michaela Schudricha, który przypomniał o humanistycznym i humanitarnym wymiarze relacji międzyludzkich. Wraz z rabinem łódzkim, Dawidem Szychowskim wspólną modlitwę odmówili duchowni wyznań chrześcijańskich. Ten  moment poprzedził kadisz, łączący poszczególne części nabożeństwa i będący modlitwą za zmarłych.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ocaleni wraz ze swoimi rodzinami, m.in. Leon Weintraub, przedstawicielka rodziny Juliana Tuwima, łodzianka Barbara Tuwim-Kraszewska, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi – Marcin Gołaszewski oraz wiceprezydent Miasta Łodzi – Adam Pustelnik.

Podczas drugiej części, która odbyła się na stacji Radegast, ocalała z Litzmannstadt Getto Zofia Lubińska-Rosset mówiła, że tragiczny terror zamienił jej szczęśliwe dzieciństwo w głód i zimno getta, koszmar obozów koncentracyjnych i ponad 40-kilometrowy marsz śmierci. „Nie miałam prawa przeżyć, a żyję. Przeżyłam, ale stało się to dzięki różnym okolicznościom, szczęśliwym przypadkom, a przede wszystkim, dzięki ludziom, którzy nie byli obojętni”.

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik zapewnił, że Łódź nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, w których tkwi mocno przejmująca historia zagłady ponad 200-tysięcznej populacji miasta i faktu, że społeczność żydowska stanowiła jedną trzecią mieszkańców Łodzi.

Likwidacja łódzkiego getta rozpoczęła się 23 czerwca 1944 roku. Do 14 lipca hitlerowcy wywieźli do Kulmhof am Nehr (Chełmna nad Nerem) ponad 7 tys. osób. Ponieważ to miejsce zagłady nie było w stanie sprostać planowi eksterminacji, po dwutygodniowej przerwie likwidację wstrzymano. Wznowiono ją, ale już do KL Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). Od 9 do 29 sierpnia około 70 tys. Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport Żydów z getta do obozu Auschwitz-Birkenau odszedł 29 sierpnia 1944 r., co uznaje się za datę likwidacji Litzmannstadt Getto.