Klasy strażackie miały możliwość pobyć w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. W garażu miejscowej jednostki ratowniczo-gaśniczej każdy mógł zjechać po ześlizgu. Po przełamaniu pierwszych lęków nadszedł czas na większe wyzwania. Na terenie Ośrodka znajduje się 10metrowa wspinalnia, czyli ściana służąca strażakom do ćwiczeń na wysokości. Po zapoznaniu się z przepisami bezpieczeństwa, każdy mógł spróbować swoich sił, zjeżdżając na linie w specjalnej uprzęży. Instruktorzy wykonali kawał świetnej roboty i wszyscy uczniowie, z uśmiechem, lądowali bezpiecznie na samym dole. Kolejnym etapem na trasie „zwiedzania” było gruzowisko. Grupa uczniów wcielała się w ratowników i przeczesywała teren, w którym doszło do zawalenia się budynku. Licealiści poszukiwali i nasłuchiwali odgłosów ludzi uwięzionych pod zwałami betonu. Sprawdzali, jak „łatwo” przetransportować nieprzytomnego człowieka i poznali metody ewakuacji w tak trudno dostępnych miejscach.

Na kolejnym przystanku czekała stara poczciwa Corsa, dzięki której większość uczniów mogła pierwszy raz w życiu ciąć pojazd za pomocą narzędzi hydraulicznych. Autko po naszych manewrach nie wyglądało już tak dobrze 😉

Kolejny punkt programu to dwa doświadczenia na symulatorach pożarowych. W pierwszej odsłonie, do gotującego się oleju kuchennego, instruktor wlał szklankę wody. Płomień w domowych warunkach uszkodziłby kuchnię i co gorsza spowodował spory uszczerbek na zdrowiu osobie, która próbowałaby gasić olej wodą. Nigdy tego nie róbcie❗️- to cenna nauka na przyszłość. Drugi akt zabawy na symulatorze zakładał wrzucenie do ognia zbiornika pod ciśnieniem np. dezodorantu. Tu również, w sytuacji niekontrolowanej, może dojść do uszkodzenia zdrowia i rozprzestrzenienia się ognia.

Ostatnim tego dnia miejscem na sieradzkim szlaku przygód, była komora dymowa. To tu każdy strażak ma możliwość w kontrolowanych warunkach sprawdzić swoje umiejętności pracy w zadymieniu.

To wszystko nie byłoby możliwe bez zaangażowania st. asp. Krystiana Struszczyka, opieki Pani prof. Edyty Biernat oraz gościny i cennych lekcji instruktorów Ośrodka😊