+48 42 681 21 11, +48 571 332 204 sekretariat@liceummundurowe.pl

Dnia 29 sierpnia 2019r. reprezentacja uczniów naszej szkoły w składzie Emilia Mirowska, Weronika Plamińska, Nikola Słupska, Ela Ojrowska, Patryk Moszyński, Jurand Skalski, Maciek Zając, Piotr Płaczek, Adam Arkuszewski oraz Piotr Iwanicki wraz z opiekunem Panem Profesorem Marcinem Kozakiem wzięli udział w oficjalnych obchodach 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto odbywających się na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Brackiej oraz na Stacji Radegast.
Na Cmentarzu Żydowskim odbyła się uroczystość o charakterze religijnym, podczas której Jehuda Widawski – jeden z Ocalałych z getta łódzkiego odmówił kadisz w intencji ofiar Zagłady. Także kapłani Kościołów chrześcijańskich odmówili wspólnie modlitwę za zmarłych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ocaleni wraz ze swoimi rodzinami, m.in. Leon Weintraub. Obecny byli także Michael Schudrich – naczelny rabin Polski oraz Metropolita Łódzki – Grzegorz Ryś. Przed pomnikiem poświęconym ofiarom łódzkiego getta
i obozów koncentracyjnych zapalono znicze.
Zaproszeni goście, gospodarze, organizatorzy oraz przybyli na uroczystość mieszkańcy miasta przeszli
z cmentarza do stacji Radegast, miejsca, z którego hitlerowcy organizowali wywózkę mieszkańców getta do obozów koncentracyjnych, gdzie większość nie dostała szansy na przeżycie.
Podczas tej części uroczystości głos zabrała Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska, która zacytowała fragment wiersza nastoletniego Abramka Koplowicza „Marzenie”. „Jak ja mieć będę dwadzieścia lat, zacznę oglądać nasz piękny świat. Usiądę w wielkim ptaku-motorze i wzniosę się w wszechświata przestworze. Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki, popłynę, pofrunę przez morza i rzeki.” To dowód na to, że marzenia zawsze warto mieć. Żyjcie więc tak, by wasze marzenia miały szanse się spełnić. Obyście mieli piękny, bezpieczny świat i oby taka tragedia, jaka się tu wydarzyła nigdy i nigdzie nie miała miejsca.
Likwidacja łódzkiego getta rozpoczęła się 23 czerwca 1944 roku. Do 14 lipca hitlerowcy wywieźli do Kulmhof am Nehr (Chełmna nad Nerem) ponad 7 tys. osób. Ponieważ to miejsce zagłady nie było w stanie sprostać planowi eksterminacji, po dwutygodniowej przerwie likwidację wstrzymano. Wznowiono ją, ale już do KL Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). Od 9 do 29 sierpnia około 70 tys. Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport Żydów z getta do obozu Auschwitz-Birkenau odszedł 29 sierpnia 1944 r., co uznaje się za datę likwidacji Litzmannstadt Getto.